X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دریچه ای به جاودانگی

مرجع نمونه سوال .:دین و زندگی / عربی / فلسفه منطق :. متوسطه 2

قسمت یا تلاش؟

سوال : همه کافران، بی دینها،شیادان،مزوران و......جلوی چشمانم به موقعیت های مالی،ازدواج،...رسیدند ولی من هنوز اندر خم کوچه نماز و دعا و عبادت هستم.آیا بازباید بشنوم کلمه قسمت نیست و یا سرنوشت همین است؟

 

آیا تمام سعادت انسان در رسیدن به مقاصد مادی است؟ آیا انسان خلق شده است که فقط به خواسته های مادی و جسمی خود برسد؟ براستی اگر اینگونه بود بعثت انبیا چه دلیلی داشت. و آیا شما یقین دارید که کافران به تمام مقاصد خود رسیده اند، اگر اینگونه است چرا بدون آرامش و همیشه حریص تر و تشنه تر از دیروز و گذشته زندگی می کنند.

نیاز انسان به دین یک نیاز تصنعی و ساختگی نیست. خود می دانید که کم نیستند مومنانی که با کوشش و تلاش پیگیر خود توانسته اند زندگی عزت مندانه برای خود بسازند. اهل ایمان، نماز و روزه و عبادت و دعا را برای رسیدن به دنیای مادی خلاصه نمی کنند بلکه آن را ابزاری برای حصول به دنیایی زنده و پویا می دانند. بنابراین باید با توکل و با صبر و بردباری و به همراه آن به تدبرو چاره جویی از مشکلات عبور نمایید.


علاوه بر این خداوند این جهان را بر اساس سنت هایش اداره می کند

توضیح اینکه : قرآن کریم می فرماید:

وَ فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجاهِدینَ عَلَى الْقاعِدینَ أَجْراً عَظیماً "نساء-95

یعنی:"و خداوند تلاشگران رو بر بیکار نشستگان،با پاداشی بزرگ، برتری داد".

دراین آیه از دیندار بودن و اینکه کسی اگه مسلمان باشد، حرفی زده نشده بلکه گفته هرکسی تلاش کند، خدا او را بر بقیه برتری میدهد. حالا این فرد میخواهد یک مسلمان باشد یا حتی یه کافر.

به همین خاطر خیلی از کشورهای پیشرفته ای مثل ژاپن که دین درست و حسابی ای ندارند بخاطر اینکه تلاش و کوشش به خرج دادند، خدا اونها رو بر مسلمونها ،(از نظر پیشرفت)، برتری داده و الان اونها از امکانات بهتر و پیشرفته تری برخوردارند.

اما متاسفانه در عصر فعلی، عده ای از مسلمانها درگیر اختلافات فرقه ای و ... شدند و بجای رفتن دنبال تلاش و علم، به مسائل فرعی و حاشیه ای می پردازند  و همین اختلاف و عدم تلاش، باعث عقب موندگی انها شده است.


بنابراین اگر یک مومن تمام تلاش خود را بر اساس قواعد علمی و عقلی انجام دهد و بر خداوند بلند مرتبه توکل نماید و به درگاه اهل بیت (علیهم السّلام) توسل داشته باشد, مطمئنا دارای بهترین سرنوشت خواهد بود و هم در دنیا وسعت رزق خواهد داشت و هم در آخرت نتایج اعمالش را خواهد دید. والسّلام

تاریخ ارسال: چهارشنبه 28 مرداد 1394 ساعت 09:35 | نویسنده: سید حسن سهیلی فر | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.